Küünteplaat on see, mida me kõnekeeles nimetame küüneks

Küünteplaat on see, mida me kõnekeeles nimetame küüneks

Jala lihaste ja kõõluste jäikus aitab jooksjatel igal sammul maapinnale rakendatud energiat taaskasutada. Arvatakse, et parem jalgade vedru jäikus on seotud jooksu ökonoomsusega — võimega sõita kiiremini väiksema energiaga.

Arvestades, et vastupidavus- ja jõuprogrammide kombineerimine võib parandada sooritusvõimet ja vähendada vigastusi, leiti hiljutises randomiseeritud uuringus 30–40-aastaste jooksjate seas, et kombineeritud jõu- ja vastupidavustreeningu programm saavutas kaheksa keha koostise, jõu ja vastupidavuse parameetrite osas märkimisväärset paranemist. . Kombineeritud programm saavutas paremini toimiva majanduse kui vastupidavusele keskendunud programm.

Kokkuvõttes on jõutreeningul vigastuste ennetamisel kindel tõendusbaas, kuid neuromuskulaarsete seoste kohta rohkem teada saades on selge, et see mängib võtmerolli ka taastumisel. Personaaltreeneriga töötamine võib luua häid harjumusi vigastuste vältimiseks ja füsioterapeut võib anda kriitilisi teadmisi selle kohta, kuidas jõutreeningut taastumisse kaasata.

Mõisted must varbaküüs, jooksja varvas, tennise varvas või küünealune hematoom kirjeldavad sama seisundit ja on omavahel asendatavad. See tuleneb verejooksust küünealuses, just küüne all, ja mustana. See võib tekkida varba otsese trauma või varba hõõrdumise korduva trauma tõttu, nagu see juhtub kõndimisel või jooksmisel.

Peamised äravõtmised:

 • Mõisted must varbaküüs, jooksja varvas, tennise varvas ja küünealune hematoom on kõik samad.
 • Must varbaküüs tekib siis, kui küünealusest veri jääb küüneplaadi alla.
 • Must varbaküüs võib olla põhjustatud otsesest traumast (raskest esemest), muljumisvigastustest või kumulatiivsest traumast, mis tuleneb korduvast tegevusest, nagu näiteks varvas, kes puutub korduvalt tossuga kokku spordis nagu jooksmine.
 • Korralikult liibuvad jalatsid ja spordialale vastavad jalatsid on musta varbaküüne vältimiseks hädavajalikud.

Küünte anatoomia

Küünte struktuuride õppimine on subunguaalse hematoomi või musta küünte mõistmiseks hädavajalik.

Nagu ülal näidatud, koosneb küünepiirkond mitmest olulisest struktuurist:

 • Küüneplaat. Küünteplaat on see, mida me kõnekeeles nimetame küüneks. See koosneb kõvast ainest, mida nimetatakse keratiiniks.
 • Küünte voodi. Küünealus on küüneplaadi all. See koosneb sügavamast kihist, pärisnahast ja väliskihist, mida nimetatakse epiteeliks, mis on "kleepuv" aine küüneplaadi külge kinnitumiseks.
 • Küünte maatriks. Küünemaatriks on osa, mis toodab uusi küüneplaate – protsess, mis võtab täiesti uue küüne puhul aega umbes 18 kuud.

Kuidas moodustub must küüs?

Kui küünealus on vigastatud, hakkab see veritsema. Seejärel jääb veri küünealuse ja küüneplaadi vahele lõksu, mis viib küüne all olevate mustade piirkondadeni.

Sellesse ruumi sisenev veri põhjustab survet ja valu, kuna närvilõpmed on kokku surutud.

Subunguaalse hematoomi põhjused

Subunguaalsed hematoomid võivad olla põhjustatud traumast, sealhulgas:

 • Otsene löök. Tavaline näide on raske eseme kukutamine varbale.
 • Purustusvigastus. Näiteks dietoll official , et varba jääb ukse vahele.
 • Kumulatiivne trauma. See esineb inimestel, kes kõnnib või jookseb sageli. Subunguaalsed hematoomid tekivad varvaste, tossude ja teiste varvaste vahelise korduva hõõrdumise tõttu. See kumulatiivne trauma põhjustab küünevallile survet, põhjustades selle verejooksu. Seda on näha ka matkajatel, kuna matka allamäge osa koormab varbaid.

Varbaküünte seen suurendab musta varbaküünte tekke tõenäosust.

Diagnoos

Füüsiline läbivaatus järgmiste asjaolude kontrollimiseks:

 • Varbaküünte seen, mis tekitab kollase ja kareda tekstuuriga küünte.
 • Kontrollimaks, kas küüs on ikka veel paigal või ei ole enam küünealuse külge kinnitatud, on haigusseisund, mida nimetatakse murtud varbaküüneks. Avulsioon võib olla osaline või täielik.
 • Kontrollige, kas varba kude on ikka veel kinni või puudub.

Pärast varba uurimist võib teie teenuseosutaja tellida varba röntgenikiirte, et hinnata luu kõige kaugemas otsas esinevat luumurdu, mida nimetatakse tutimurruks.

Ravi

Kui küünealune hematoom on alla 48 tunni vana, võib teha lihtsa trefineerimisprotseduuri, mille käigus tehakse küünesse väike auk, et veri pääseks küüne alt välja, leevendades survet ja valu.

Trefineerimist saab teha nõelaga, kuid sagedamini tehakse seda elektrokauterisatsiooniseadmega – elektrivooluga, mis tekitab kuumutatud hõõgniidi, mis võimaldab kasutajal pisikese augu põletada.

Kuidas vältida musta varbaküüne tekkimist

Mittetraumaatilise subunguaalse hematoomi (must varbaküüs) vältimiseks tuleb arvestada mitmete soovitustega:

Õigesti istuvad tossud (kingad)

Korralikult istuvad tossud on hädavajalikud, sest te ei soovi liiga väikeseid või liiga suuri tosse. Lisaks peaks varvaste otstes olema ruumi, kuid mitte piisavalt, et jalad saaksid jalatsi sees liikuda. Soovitame lasta professionaalil jalalaba suurust, laiust ja võlvi mõõta. Lisaks saab professionaal aidata teil otsustada, millist kaubamärki valida, kuna erinevad kaubamärgid sobivad paremini erineva kujuga jalgadele.

Spetsiifilised spordijalatsid

Tennistega jooksmine või sörkimine ei ole hea mõte.

Siduge paelad õige tihedusega

Tahad siduda oma paelad nii, et tossud (jalatsid) oleksid liibuvad, kuid mitte liiga pingul – see on eriti oluline matkajatele, kui nad kõnnivad mööda rada tagasi. Kui paelad on liiga lõdvad, võivad varbad korduvalt tossu esiosaga kokku puutuda, mille tulemuseks on must varbaküüs.

Hoidke oma varbaküüned kärbitud

Kui teie varbaküüned on liiga pikad, kogeb varvas suurema tõenäosusega hõõrdumise tõttu korduvaid traumasid.

Valige õiged ortoosid (insertid)

Mõned kohandatud või kokkupandavad ortopeedid võivad varbaid tõsta või ettepoole lükata, suurendades hõõrdumist ja musta varbaküüne ohtu.

Kandke sokke

Jooksmisel ja pikkadel jalutuskäikudel soovitame kanda sokke. Mõned sokid imavad suurepäraselt niiskust, teised lükkavad niiskuse jalast eemale ja mõned on head löökide summutamiseks. Kõik need sokid vähendavad varvaste hõõrdumist.

Vaheta sokid

Pärast pikka jalutuskäiku või jooksmist on hea sokid jalast ära võtta, jalad loputada ja jalga panna uus sokipaar. See protsess vähendab teie võimalust haigestuda seeninfektsiooni, mida kõnekeeles nimetatakse jalasportlaseks. Mõnikord võib jalaseen põhjustada küüneseent (kollane varbaküüs), suurendades musta varbaküünte tekke riski.

Silikoonist varbapadjad

Need võivad aidata vähendada hõõrdumist ja summutada lööki.

Tehnika

Kuidas sa kõnnid, saab üle vaadata spetsialist, kes analüüsib kõnnakut — inimese kõnnimustrit. Lisaks saavad füsioterapeut või teised spetsialistid hinnata teie jooksutehnikat.

Teatud rahulolu pakub teadmine, et olete treeninud – see tunne, mis tekib, kui teie lihased valutavad ja teil on valus kohtades, mida te poleks arvanudki. See võib ilmneda tavapäraste tavapäraste tegevuste ning ebatavalise või raske füüsilise tegevuse ajal. Lihasrakud on treeningu ajal vigastuste suhtes haavatavad ning vajavad pärast seda puhkust ja parandamist.

Peamised äravõtmised:

 • Lihasvalu tekib põletiku ja oksüdatiivse stressi tõttu treeningu ajal ja pärast seda.
 • Varased uuringud näitavad, et teatud toidud ja koostisosad võivad aidata parandada lihaste taastumist ja vähendada lihaste valulikkust.
 • Pärast treeningut aitab antotsüaniinirikaste toiduainete, näiteks hapukirsimahla või muu polüfenoolirikka toidu tarbimine vähendada lihaste valulikkust ja parandada lihaste paranemist.
 • Erinevad toidulisandid väidetavalt ravivad lihasvalu ja parandavad lihaste taastumist. Paljudel neist toodetest puuduvad aga teaduslikud tõendid.

Kuid mitmed toidud ja joogid, nagu hapukirsimahl või piim, võivad aidata vähendada ebamugavustunnet lihastes ja kiirendada paranemisprotsessi. Vähem lihasvalu tähendab kiiremat naasmist selle lemmikajaviite, treeningu, tegevuse või isegi töö juurde. Kui millegi tervisliku söömine või joomine aitab, siis miks mitte proovida?

Me kõik oleme seal mingil eluperioodil olnud. Võimleme, võib-olla pingutavalt (joostes maratoni), sõidame esimest korda hobusega või teeme rahulikult 30-minutilise jalutuskäigu ümbruskonnas, tõmbav koer käe otsas. Siis varsti pärast seda, kuni viis päeva hiljem, eriti raskemate treeningute korral, tunneme end valusalt, jäigalt, mõnikord turse, tunneme end nõrgana või isegi väsinuna. Seda nimetatakse treeningust põhjustatud lihaskahjustuseks (EIMD). Nii et vaatame, kuidas toitumine mängib rolli valulikkuse vähendamisel ja taastumise kiirendamisel.

Lihaste taastumise kiirendamiseks sööge õigesti

Tavaline treening kahjustab lihasrakke – isegi kõige paremini treenitud sportlasel. Meie keha suudab seda kahju suurepäraselt parandada, stimuleerides immuunsüsteemi seda puhastama. Treeningujärgne põletikuline kaskaad võib aga põhjustada oksüdatiivseid kahjustusi ja põletikku, mis põhjustab lihaste valulikkust ja sellega seotud sümptomeid. Ehkki see põletik aitab aja jooksul lihaseid parandada, võimaldab taastumisaja minimeerimine teil jõuda jõusaali varem ja loodetavasti ka tugevamalt kui varem.

Suurepärased toiduvalikud pärast treeningut

Kuigi põletik aitab meie kehal taastuda, võivad toitained tugevdada meie immuunsüsteemi, kiirendada paranemist ja vähendada valu. Seega võivad toidu- ja joogivalikud, milleni jõuame enne ja pärast treeningut, suurendada meie keha paranemisvõimet, vähendades samas ebamugavustunnet. Lisaks viitab teadus sellele, et erinevad toidus sisalduvad ühendid võivad mängida võtmerolli kiiremal taastumisel ja lihaste helluse vähendamisel pärast treeningut.

Nende hulka kuuluvad antioksüdandid, nagu C- ja E-vitamiini sisaldavad toidud, ning kvaliteetsed valguallikad, nagu munad, kala ja piimatooted.

Polüfenoolirikkad toidud

Kuigi on vaja täiendavaid uuringuid, on Rickardsi jt varasemate uuringute ülevaates. (2021) näitavad tulemused, et polüfenoolirikkad mahlad, toidud ja isegi kontsentraadid võivad parandada treeningust põhjustatud lihaskahjustusi . Need toiduained võivad parandada lihaste normaalse funktsiooni taastumist, vähendades samal ajal lihasvalu, sealhulgas hilinenud valulikkust. (Need korrad, kui valutab 2–3 päeva pärast treeningut ja ei saa aru, miks).

Kõrge polüfenoolisisaldusega toidud hõlmavad spinatit ja erinevaid marju:

Contents